Radionice
Hrvatski državni arhiv sa svojim raznovrsnim informacijskim resursima i javnim programima – izložbama, radionicama, stručnim vodstvima, projekcijama filmova i predavanjima – predstavlja idealno mjesto za stjecanje novih znanja. U okviru svojih brojnih aktivnosti Arhiv nudi i tematske radionice i predavanja u trajanju od 45 do 60 minuta. Predviđeni broj polaznika za radionice je od 5 do 25, a za predavanja od 5 do 40 polaznika.
RODOSLOVNA (GENEALOŠKA) RADIONICA
Nakon upoznavanja s osnovama genealogije i rodoslovnim stablom polaznici radionice ispunjavaju radni listić sa stablom predaka u koji unose imena i prezimena svoje obitelji i rodbine. Učenici će naučiti/ponoviti nazive rodbinskih veza i rodbinskih odnosa te saznati gdje se mogu pronaći izvori za istraživanje rodoslovnog stabla. Radionica je namijenjena učenicima trećeg i četvrtog razreda osnovne škole. Preporuka je da učenici prije dolaska na radionicu saznaju imena članova bliže rodbine.
UČIMO GLAGOLJICU
U sklopu radionice objašnjavaju se osnovni pojmovi vezani uz početke hrvatske pismenosti. Polaznici se upoznaju s postankom, razvojem i obilježjima glagoljice, kao i najstarijim glagoljičnim zapisima, a također se mogu okušati u pisanju na glagoljičnoj azbuci. Radionica se može prilagoditi učenicima osnovne i srednje škole. Cilj je radionice učenike upoznati s temeljnim pojmovima vezanima uz početke hrvatske pismenosti i osvijestiti značaj glagoljice za hrvatsku kulturu i pismenost.
GRBOSLOVNA (HERALDIČKA) RADIONICA
Grboslovlje ili heraldika pomoćna je povijesna znanost koja se bavi postankom, razvojem i umjetničkom izradom grbova. Cilj je radionice upoznati polaznike s utvrđenim pravilima likovnog i opisnog prikazivanja grba, kao i grboslovnim pravilima. Na radnom listu (crtežu), na kojem su ucrtani obvezni dijelovi obiteljskog grba (štit, plašt i kruna), polaznici prema vlastitom izboru izrađuju osobni, obiteljski, klupski ili školski grb. Radionica je namijenjena učenicima od prvog do četvrtog razreda osnovne škole.
KARTOGRAFSKA RADIONICA
Radionica je namijenjena djeci predškolske i osnovnoškolske dobi i prati njihov odgojno-obrazovni ciklus. Cilj je radionice pobuditi interes za karte kako bi djeca stekla nova znanja i iskustva te razvila nove vještine (npr. lakše snalaženje u prostoru, snalaženje na karti, čitanje karata, prepoznavanje simbola na karti u različitim vremenskim razdobljima), odnosno poboljšala kartografsku percepciju i percepciju okoline. Polaznici kroz radionicu istovremeno upoznaju povijesnu kartografsku baštinu koja se čuva u Hrvatskom državnom arhivu, a neke od tematskih radionica su: „Gradec i Kaptol na starim planovima, „Stari katastar – izradimo plan naselja korištenjem simbola starog katastra”, „Stari katastar – 'čitanje' katastarskoga plana”, „Potraga za toponimima na povijesnoj karti Hrvatske iz 16. stoljeća”.
RADIONICA IZ FILMSKE ARHIVISTIKE
Polaznici se u svojevrsnoj šetnji prostorom Hrvatske kinoteke upoznaju s radom Hrvatske kinoteke, a ujedno im se prezentira rad na obradi i zaštiti audiovizualnog arhivskog gradiva uz projekciju isječaka iz odabranih djela hrvatske filmske baštine. Cilj je radionice upoznati polaznike s temeljnim pojmovima vezanim uz film, filmsku tehnologiju, povijest filma u Hrvatskoj kao i razvoj filmske arhivistike. Radionica je predviđena za polaznike starije od 16 godina.
POVIJESNA RADIONICA
Povijesna radionica upoznaje polaznike s odabranim dokumentima koje čuva HDA. U stalnoj ponudi postoji nekoliko radionica na kojima se polaznici upoznaju s ispravama iz vremena vladara hrvatske narodne dinastije, reformom pučkog školstva bana Ivana Mažuranića ili oporukom podbana Ivana Raucha iz polovice 18. stoljeća. Cilj je radionica nadopuniti nastavni program Povijesti radom na izvornom arhivskom gradivu, približavajući učenicima povijesne osobe i vrijeme u kojem su živjele. Radionice su namijenjene učenicima od šestog do osmog razreda osnovnih škola i učenicima srednjih škola.
RADIONICE SREDIŠNJEG LABORATORIJA ZA KONZERVACIJU I RESTAURACIJU
Ovim radionicama ukazuje se na dugoročnu pohranu i zaštitu arhivskog gradiva sa smjernicama koje uključuju njegovo pravilno rukovanje i izlaganje. Radionice obuhvaćaju teme iz povijesti fotografije, identifikacije, obrade i zaštite fotografskih procesa, značaja i obrade vodenih znakova, metoda konzerviranja i restauriranja pergamene, papira, geografskih karata i kože. Cilj je upoznati polaznike s različitim laboratorijskim ispitivanjima i metodama konzervatorsko-restauratorskih radova, izradom podloga i vrste retuša te izradom ambalaže za pohranu gradiva. Također se sukladno mogućnostima mogu organizirati radionice prilagođene potrebama i zahtjevima obrade pojedinih nastavnih cjelina. Ciljana dobna skupina: viši razredi osnovne škole i srednja škola.
RADIONICA IZ PALEOGRAFIJE
Svrha je radionice upoznati polaznike s paleografijom kao pomoćnom povijesnom disciplinom, s osnovama nastanka pisma i umijećem čitanja starih pisama. U okviru radionice obrađuje se povijest latiničnog pisma, raščlamba pojedinih latiničnih slova te se upoznaju prva pisana svjedočanstva latinskog pisma. Čitanjem pojedinih primjeraka latiničnoga pisma utvrđuju se usvojena znanja. Radionica je namijenjena učenicima srednjih škola.
RADIONICA S LJUDEVITOM KROZ ARHIV, kviz znanja
Iza svakog povijesnog dokumenta krije se niz uzbudljivih događaja, zanimljivih i važnih osoba. Budući da je povijest učiteljica života, dužnost nam je zainteresirati i potaknuti djecu da im ustanove koje čuvaju takvo blago postanu bliske. Cilj je radionice upoznati djecu s prostorom i radom Hrvatskog državnog arhiva. Radionica je osmišljena kao međupredmetna korelacija nastave Prirode i društva i Glazbene kulture. Namijenjena je uzrastu od 6 do 10 godina.
Predavanja
PREDAVANJE O ARHIVIMA I ARHIVSKOJ DJELATNOSTI
Uz stručne obilaske Hrvatskog državnog arhiva nudimo i kraće predavanje o arhivskoj djelatnosti, gradivu pohranjenom u Hrvatskom državnom arhivu, organizaciji, dostupnosti i načinu korištenja arhivskim gradivom. Predavanje je namijenjeno svim zainteresiranim posjetiteljima (minimalne dobi od 10 godina) koji uz stručni obilazak žele doznati više o arhivima i arhivskoj djelatnosti.
PREDAVANJE IZ POVIJESTI MEDICINE
Sve do kraja 18. stoljeće bolest se poimala kao individualna kategorija izvan kontrole društva. Uvođenjem preventivnih mjera i oblikovanjem javnozdravstvenih mehanizama krajem 19. stoljeća ona postaje sastavni dio društvene skrbi. Cilj je predavanja ukazati na preventivne mjere i kampanje u borbi protiv zaraznih bolesti (osobito tuberkuloze). To svakako može iskustveno poslužiti i u današnje vrijeme, kad se susrećemo s nekim novim zaraznim bolestima (pr. covid). Predavanje prati i prezentacija u e-okruženju uz kviz na kraju predavanja. Namijenjena je srednjoškolcima i studentima.
Termini održavanja radionica i predavanja:
od ponedjeljka do petka uz najavu na broj telefona 01/4801 - 930
ili na adresu e-pošte edukacija@arhiv.hr
Cijena ulaznica:
3,98 € po osobi
Za veće grupe (10 i više polaznika)1,99 € po polazniku
Odsjek za kulturno-prosvjetne aktivnosti
Tel: (01) 4801 930
e-mail: edukacija@arhiv.hr